Dejepisno – fyzikálna exkurzia do Bratislavy - 30. septembra 2016
Dejepisno – fyzikálna exkurzia do Bratislavy - 30. septembra 2016
Žiaci VI.A a VI. B triedy absolvovali spojenú exkurziu z vyučovacieho predmetu dejepis a fyzika.
V rámci vyučovacieho predmetu dejepis navštívili priestory historického múzea na Bratislavskom hrade. Jednotlivé expozície popisovali obdobie praveku na Slovensku, ktoré je súčasťou učebných osnov dejepisu pre 6. ročník. Žiakov sprevádzal a zaujímavou formou vysvetlil jednotlivé exponáty PhDr. Turčan, pracovník archeologického múzea v Bratislave.
V rámci vyučovacieho predmetu fyzika sme v priestoroch Incheby absolvovali svetovú putovnú výstavu „ Cosmos Discovery“. Po zakúpení vstupeniek dostal každý žiak SPACE CARD – kartu kozmonauta s menom a životným príbehom reálneho kozmonauta. O jeho vesmírnej misii sa dozvedel ďalšie podrobnosti v priestoroch celej expozície. Okrem karty dostal každý žiak tiež zvukového sprievodcu (audioguid) , ktorý ho podrobne informoval o všetkých vystavených exponátoch.
Na začiatku výstavy žiaci videli ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina - prvého človeka v kozme. Ďalej americkú raketu Mercury, vystavenú v mierke 1:1. V ďalších galériách mohli žiaci vidieť lunárne výpravy programu Apollo spolu s mesačným vozidlom, v ktorom americké posádky podnikali prieskumné cesty na Mesiac. Videli tiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Žiaci obdivovali kozmické skafandre a ďalšiu výbavu kozmonautov (od najstarších po najnovšie modely). Zaujímavý bol obrovský model rakety Saturn a tiež tri originálne moduly ruského Soyuzu. Žiaci sa mohli dotknúť kameňa z Mesiaca, obdivovať asteroidy - staré desiatky miliónov rokov. Zaujímavé boli vystavené časti kozmických lodí a vesmírne stanice, originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do nich mohli žiaci nahliadnuť a preskúmať vybavenie vo vnútri.
Videli tiež originálne časti motora F1 z rakety Saturn, ktorá vyniesla Apollo na Mesiac. Vďaka putovnej výstave Cosmos Discovery tento motor opustil prvýkrát hranicu USA. Na výstave sú použité videoprojekcie a technológie dioráma. Vďaka ním mohli žiaci vstúpiť na Mesiac alebo Mars. Na výstave mohli žiaci vidieť najnovšie plány na osídľovanie Marsu a iné projekty svetových kozmických agentúr.
Na záver sa všetci žiaci vyšantili v interaktívnej playzóne Cosmocamp. Vyskúšali náročný výcvik kozmonautov a najnovšie 3D technológie.
V tretej časti exkurzie sme sa presunuli na Námestie SNP do priestorov Starej tržnice. Nachádzalo sa tu viac ako 70 vedeckých stánkov, atraktívne vystúpenia. Nocou výskumníkov účastníkov sprevádzal moderátor Vlado Voštinár. Žiaci mohli zažiť „prechádzky mozgom“, vypočuť si zaujímavosti o mozgu a pamäti od Prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej, PhD. z Univerzity Komenského a vyskúšať si svoj postreh a vedomosti zapojením do prebiehajúcich súťaží.
Po absolvovaní Noci výskumníkov, pri presune k autobusu, žiaci videli večernú Bratislavu, osvetlený hrad, lode na Dunaji. Zažili nezabudnuteľnú atmosféru.